Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Sedes to nie śmietnik

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Sedes to nie śmietnik

Rozmiar tekstu

A

A

A

Awaria kanalizacji to dla mieszkańców problem. Bywa, że wylewająca się w piwnicy brudna woda jest powodem utrzymującego się przez wiele godzin dokuczliwego smrodu. Zwykle winą za te niedogodności obarczamy wodociągi, nie zdając sobie sprawy, że w wielu wypadkach to my sami jesteśmy przyczyną uszkodzenia instalacji. 
W Łodzi ponad 200 ton śmieci trafia co miesiąc do sedesów. U nas jest to aż 57 ton, które wydobywa się z kanałów i przesyła do utylizacji. Ta ilość zmusza myszkowskie Wodociągi do stanowczej reakcji przeciw ogromnym kosztom, jakie ponoszone są przy okazji wymiany i naprawy urządzeń przepompowni. Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków Art. 9 pkt 2 zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, a także drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, odpadów płynnych niemieszających się z wodą, sztucznych, żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych, substancji palnych i wybuchowych substancji żrących i toksycznych,  gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek.
Najgorzej jest w budynkach wielorodzinnych. Tu mieszkańcy wrzucają do sedesów najwięcej przedmiotów, które w żadnym razie nie powinny się tam znaleźć; części odzieży, kapsle, patyczki do uszu, szczoteczki do zębów a nawet baterie. 
- Do najdziwniejszych „znalezisk” w naszej praktyce należały żywe żółwie, rybki akwariowe, dokumenty i fragmenty banknotów – mówi Ryszard Kercz, dyrektor ds. technicznych myszkowskich Wodociągów.
 Właściciele posesji prywatnych, zwłaszcza wyposażonych w szamba, znacznie ostrożniej podchodzą do tej sprawy, bo - w przeciwieństwie do mieszkańców blokowisk, wiedzą, że naprawa zapchanych śmieciami rur spadnie na nich.  
Musimy pamiętać, 
 że sieć kanalizacji sanitarnej służy do odprowadzania ścieków bytowych z gospodarstw domowych i nie może być traktowana, jako śmietnik na odpady;
 że w wyniku zapchania sieci kanalizacyjnej narażamy siebie i swoich sąsiadów na zalanie piwnic czy łazienek, a co za tym idzie na koszty i nieprzyjemny zapach;
 że wiele odpadów może doprowadzić do cofnięcia ścieków i zalania mieszkania, ogrodu lub ulicy
 że takie zachowania powodują duże straty materialne, jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. 
Pamiętajmy, aby do kanalizacji nie wrzucać:
- włosów, nawilżanych chusteczek, materiałów opatrunkowych, maseczek, rękawiczek gumowych, rajstop oraz innych części garderoby, które łączą się w sploty, uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków
 - ręczników papierowych, szmat, gazet i innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów, zbijających się w rurach w zwartą masę
 - igieł, które zalegają w kanałach stanowiąc niewidoczne niebezpieczeństwo dla pracowników sieci kanalizacyjnej. Mogą przebić rękawice i boleśnie ukłuć, powodując ryzyko zakażenia np. wirusem HIV czy żółtaczką.
 - niedopałków papierosów, lekarstw, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
 - materiałów budowlanych, które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte, trudne do usunięcia zatory
 - tłuszczów i olejów, które tężejąc w rurach zmniejszają ich średnice i przyśpieszają konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.
Niewłaściwe traktowanie sieci wodnokanalizacyjnej przyczynia się do jej częstego uszkadzania i niszczenia, zaś proces odzyskiwania utopionych tam śmieci jest bardzo trudny i kosztowny.
Skoro mowa o kosztach.
Narzekamy, że opłaty za ścieki z każdym rokiem rosną i obecnie stanowią już bardzo poważną pozycję w domowym budżecie. Dlatego warto mieć świadomość, że my mieszkańcy, płacimy za naprawy także tych uszkodzeń, które sami powodujemy. A jest ich przecież niemało. Może, gdyby udało się znacząco wydłużyć żywotność instalacji kanalizacyjnych - a tak się stanie, jeśli wspólnie o to zadbamy - to galopujące ceny za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków, w końcu zatrzymają na społecznie akceptowalnym poziomie. 

Kwiecień 2021

14

KWI

2021

87589

razy

czytano

34/432

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.