Akcja promująca picie wody prosto z kranu zatacza coraz szersze kręgi. W Krakowie opracowano specjalny program zakładający całoroczną promocję nawyku picia takiej wody. Walory edukacyjne akcji są ogromne; Mieszkańcy i turyści dowiadują się o zaletach „kranówki” i pozbywają się uprzedzeń co do jej jakości. Obalane są mity, jakoby w wodzie nieprzegotowanej znajdowały się groźne dla życia bakterie i uświadamia się, że woda twarda, mimo iż jest uciążliwa dla urządzeń gospodarstwa domowego, to dla zdrowia jest lepsza od tej zmiękczonej.
Krakowska akcja udowadnia, że wodę kranową można pić bez przegotowania, ponieważ jest czysta bakteriologicznie, więc jej gotowanie jest niepotrzebne. Wysoka temperatura zabija jedynie mikroorganizmy, a te już wcześniej zostały usunięte w procesie uzdatniania. Woda w krakowskich kranach jest czysta i zdrowa, a dodatkowo posiada niemałe ilości minerałów (ponad 300 mg składników mineralnych w litrze). Do tego nie różni się od tej, kupowanej w plastikowej butelce więc po co płacić?
Czy nasza woda spełnia warunki umożliwiające bezpośrednie spożycie zapytaliśmy u źródła czyli w myszkowskich Wodociągach. Tu dowiedzieliśmy się, że na potrzeby zaopatrzenia mieszkańców Myszkowa woda wydobywana jest w pięciu ujęciach z siedmiu studni głębinowych, z których najnowsza na ujęciu przy ulicy Wyszyńskiego ma aż 140 m głębokości.
- Woda wydobywana jest z wodonośnych warstw skał dolomitowo-wapiennych triasu środkowego i dolnego - mówi Ryszard Kercz zajmujący się w wodociągach zagadnieniami dotyczącymi jakości wody. - Hydrogeologicznie jest to Główny Zbiornik Wód Podziemnych Lubliniec- Myszków, z którego korzystają także między innymi mieszkańcy Tarnowskich Gór, Woźnik, Rzeniszowa Koziegłów, Siewierza i Zawiercia. Jest to woda notowana w najwyższej klasie czystości określanej jako Ia – Ib, co oznacza, że „nie wymaga lub wymaga tylko nieznacznego uzdatniania”. Jest to ta sama woda, którą ujmują i butelkują okoliczni producenci wód stołowych.
Najważniejsze walory naszej wody to wysoka zawartość wapnia i magnezu - pierwiastków niezbędnych dla zdrowia kości, zębów i mięśni. Wapń i magnez mają też pozytywny wpływ na zachowania systemu nerwowego i regulację pracy serca; relacja jonów wapnia do magnezu zbliżona jest do stosunku 2:1 optymalnego dla ludzkiego zdrowia. W naszej wodzie jest bardzo niska zawartość chlorków i sodu – składników soli, do której ograniczenia namawiają kardiolodzy i dietetycy. Jest wolna od zanieczyszczeń metalami ciężkimi, pestycydami i co równie ważne - jest czysta bakteriologicznie i nie wymaga stosowania procesów dezynfekcji.
- To, czy taka opisana wyżej woda płynie z naszego kranu zależy od stanu instalacji, także tej wewnętrznej. Należy pamiętać, aby zimną wodę odkręcić, trochę jej spuścić i dopiero nalać do szklanki. Jest to szczególnie ważne wcześnie rano i późno w nocy, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych gdy przepływ wody jest mniejszy - dodaje Ryszard Kercz.
Na obecną, wysoką jakość wody pitnej złożyły się wieloletnie, kosztowne inwestycje mające na celu spełnienie wymagań jakościowych obowiązujących po przystąpieniu do Wspólnoty. Starania te zaowocowały tym, że w miastach Unii - w tym polskich - woda prosto z kranu jest bezpośrednio podawana w restauracjach, instytucjach publicznych czy szkołach.
Picie wody z kranu jest najtańszym sposobem ugaszenia pragnienia; Wystarczy porównać cenę wody z kranu – mniej niż 6zł za 1000 litrów z ceną wody butelkowanej.
Jak widać pice wody prosto z kranu jest nie tylko bezpieczne i zdrowe, to także okazja do sporych oszczędności, jak również krok w stronę ochrony środowiska - plastikowe butelki długo ulegają rozkładowi dlatego wszelkie akcje propagujące picie wody prosto z kranu zasługują na wsparcie.
Informację o jakości wody pitnej dostarczanej przez wodociągi myszkowskie można znaleźć na stronie internatowej zakładu http://www.zwik-myszkow.pl/ w zakładce „jakość wody”, a o zbiorniku wód podziemnych w zakładce „hydrogeologia”.
Kwiecień 2021