Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Rozstanie z podzielnikami

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rozstanie z podzielnikami

Rozmiar tekstu

A

A

A

02.01.2024r minie 10 letni okres używalności podzielników ciepła, za pomocą których rozliczamy zużycie ciepła w naszych mieszkaniach. Rok 2023 będzie więc ostatnim rokiem rozliczanym na podstawie tych urządzeń zamontowanych na grzejnikach. Jak działał ten system i czy warto było go stosować wypowiedzieli się członkowie naszej spółdzielni podczas obrad Walnego Zgromadzenia odbytego w dniach od 5-7.06.2023r.
W 2012r podczas obrad Walnego Zgromadzenia mieszkańcy optowali za utrzymaniem rozliczenia ciepła na podstawie odczytów podzielników. Byli przekonani, że jeżeli każdy będzie płacił za siebie, to wymóg sprawiedliwości społecznej będzie zachowany i zachęci mieszkańców do racjonalnego gospodarowania ciepłem. Po części się to udało. Spadła ilość wykorzystywanego ciepła do ogrzania mieszkań. Ale rażące ceny ciepła nie dały odczuć tego spadku. Nikt nie brał wtedy pod uwagę skutków ubocznych działania systemu, które w wielu przypadkach stały się osią konfliktów, pretensji i głębokiego poczucia  krzywdy u tych mieszkańców, którzy otrzymywali rozliczenia ciepła z dużą dopłatą. Negatywnym skutkiem ubocznym stała się nadmierna oszczędność przez niektórych mieszkańców powodująca niedogrzanie mieszkań i zagrzybienie ścian. Mieszkańcy chcący zatrzymać u siebie jak najwięcej ciepła przy zakręconych  grzejnikach, uszczelniali drzwi, okna i niejednokrotnie zakrywali otwory wentylacyjne doprowadzając do wyziębienia i zawilgocenia ścian a w następstwie tego do zagrzybienia.
Następnym ważnym punktem działającym na minus jest finansowa strona obsługi systemu rozliczeń za pomocą podzielników. 10-letni okres rozliczeń kosztował ponad 900 tys. zł. Jest to duża kwota zwłaszcza, że nie ma gwarancji skutecznego oddziaływania indywidualnych odczytów na kompleksowe gospodarowanie ciepłem i co za tym idzie oszczędności i mniejsze rachunki dla mieszkańców. 
Na wszystkie części Walnego Zgromadzenia w 2023r przybyli zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy systemu rozliczeń ciepła za pomocą podzielników. Po przeprowadzonej dyskusji, biorąc wszystkie aspekty pod uwagę na wszystkich częściach Walnego Zgromadzenia zostały złożone wnioski przez mieszkańców o zmianę systemu rozliczenia ciepła za pomocą podzielników na rozliczenie ciepła w zależności od powierzchni zajmowanego mieszkania, po czym zostały podjęte uchwały zobowiązujące Zarząd Spółdzielni do realizacji złożonych wniosków. Od stycznia 2024r będzie możliwe wdrożenie nowego systemu. Mamy tylko nadzieję, że nie wpłynie to drastycznie na ilość wykorzystywanego ciepła do ogrzania mieszkań. 
Zarząd MSM rokrocznie podejmuje działania zmierzające do zwiększenia termomodernizacji ścian i stropów budynków, wymiany drzwi wejściowych do budynków oraz wymiany zaworów grzejnikowych. Wszystkie te działania mają jeden najważniejszy cel: lepsze i racjonalne gospodarowanie ciepłem w celu poprawy warunków zamieszkania oraz bezpieczeństwa i estetycznego wyglądu budynków i osiedli naszej Spółdzielni. Rozliczenie ciepła będzie wykonywane przez pracowników Spółdzielni i nie będzie generowało dodatkowych kosztów. Jaki będzie skutek tej zmiany będziemy mogli się przekonać po zakończeniu roku 2024, kiedy zostaną podliczone wszystkie faktury za dostarczone ciepło. Jeżeli Państwo uznacie, że jednak rozliczenie ciepła za pomocą podzielników było lepsze, wówczas wspólnie przedyskutujemy i jeżeli będzie taka decyzja członków będzie można ponownie wdrożyć ten system. 

Październik 2023

05

PAŹ

2023

624

razy

czytano

8/436

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.