imieniny obchodzą: Bianka, Borys
poniedziałek, 10 sierpnia 2020
szukaj

Aktualności i ogłoszenia MSM
panel logowania
Wpisz swój login i hasło
O wentylacji wciąż trzeba przypominać

Do tego tematu wracamy nad wyraz często i nie bez powodu, bowiem zakłócenia w wietrzeniu naszych mieszkań, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

 Budynki administrowane przez Myszkowską Spółdzielnię Mieszkaniową, w większości z wielkiej płyty, powstawały w określonych warunkach i ciągła modernizacja z użyciem nowoczesnych technologii powoduje czasem nieprzewidziane sytuacje, do których można zaliczyć mnożące się właśnie problemy z wentylacją.

Jedną z przyczyn tego stanu są pozamykane okienka piwniczne. Znajdujące się w budynkach szyby wentylacyjne, aby działać prawidłowo powinny - wykorzystywać różnicę ciśnień spowodowaną różnicą temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku, czyli wyciągać powietrze z dołu do góry i tym sposobem wentylować prawidłowo cały budynek. Niestety, nowoczesne drzwi klatek schodowych, okienka, a także okna w naszych mieszkaniach zaburzają przewidzianą przez budowniczych cyrkulację i czasem zamiast wyciągać  -  do naszych mieszkań wdmuchiwane jest zimne powietrze powodując oziębienie mieszkań. Mamy wtedy do wyboru; przysłonięcie kratki i grzyb, albo wyższe rachunki za ciepło.

Odwiedzający takie mieszkania kominiarze imają się różnych sposobów, mających zaradzić złu. Zwykle, aby wyeliminować ciąg wsteczny powietrza w mieszkaniu, namawiają nas do częstego otwierania okien i instalację nawiewników w plastikowych ramach okiennych lub ościeżnicach. A może jednak warto zastanowić się nad dopuszczeniem powietrza do piwnic poprzez wszystkie możliwe otwory tak, aby przewidziana przez budowniczych wentylacja grawitacyjna miała szansę działania? Musimy pamiętać, że budynki nasze, w większości z wielkiej płyty, powstawały w określonych warunkach i ciągła modernizacja z użyciem nowoczesnych technologii powoduje czasem nieprzewidziane sytuacje, do których można zaliczyć mnożące się właśnie problemy z wentylacją.

Styczeń 2020 
Myszkowska Spółdzielnia
Mieszkaniowa
ul. 11-go Listopada 7, 42-300 Myszków
tel. (34) 313 13 48, tel. (34) 313 18 47
tel. (34) 313 50 80
e-mail: biuro@msm.jur.pl