imieniny obchodzą: Bianka, Borys
poniedziałek, 10 sierpnia 2020
szukaj

Aktualności i ogłoszenia MSM
panel logowania
Wpisz swój login i hasło
Wielka płyta, ciepła płyta

Niemalejący nigdy głód mieszkaniowy sprawia, że wszystkie obiekty nadające się do zamieszkania, są w kręgu zainteresowania Polaków. Najbardziej popularne budynki wielorodzinne z tzw. wielkiej płyty wciąż są hitem sprzedażowym na wtórnym rynku mieszkaniowym. Popularność ich potęguje jeszcze troska, jaką wykazują się rządy, stwarzając dogodne warunki dla remontów i modernizacji mających już kilkadziesiąt lat budynków.

Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty administrujące zasobami, w skład których jest wielka płyta, coraz częściej dokonują nie tylko napraw konstrukcyjnych, ale także modernizują je w sposób mający dostosować je do wymogów ekologii i racjonalnego zużywania energii. Dlatego widok brygad budowlanych ocieplających ściany czy instalujących na dachach panele słoneczne nie jest już rzadkością.

Zanim dojdzie do ocieplania ścian, należy budynek dostosować do tego procesu. Najbardziej wrażliwymi miejscami wielkiej płyty są łączniki warstwy fakturowej i nośnej. Najszybciej ulegają one zawilgoceniu i korozji wskutek wód opadowych oraz wilgoci z pary wodnej skraplającej się w przegrodach. Dlatego przed przystąpieniem do termomodernizacji, należy bardzo wnikliwie ocenić stan elementów i wszędzie tam, gdzie budzi wątpliwości dokonać napraw. I tu możemy być spokojni, bo nasze zasoby są systematycznie monitorowane i wszędzie pojawia się najmniejszy problem, natychmiast dokonywana jest naprawa. Spoinowanie (wzmacnianie i wypełnianie ubytków) wszystkich budynków trwa nieprzerwanie od lat i daje pewność, że można przystąpić do termomodernizacji.

Czy to się opłaca?

W Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ocieplono już niemal 50% zasobów, a kolejne już czekają. Mieszkańcy chwalą sobie ten proces, bo mimo zawirowań cenowych na rynku energii, rachunki za ogrzewanie w MSM utrzymują się na stabilnym, relatywnie niskim poziomie. Także niedogodności wywołane pracami nie stanowią problemu, bowiem pracownicy stosują się do zaleceń inwestora, który bardzo dba o nieobniżanie komfortu życia z powodu trwających prac.

Grudzień 2019 
Myszkowska Spółdzielnia
Mieszkaniowa
ul. 11-go Listopada 7, 42-300 Myszków
tel. (34) 313 13 48, tel. (34) 313 18 47
tel. (34) 313 50 80
e-mail: biuro@msm.jur.pl