Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

A słońce sobie lśni

Filtrowanie aktualności

data od

data do

A słońce sobie lśni

Rozmiar tekstu

A

A

A

Na dachach wielu prywatnych posesji w Myszkowie widać okazałe instalacje słoneczne. Akcja wyposażenia w kolektory odbyła się w połowie roku przy udziale Urzędu Miasta, który pozyskał środki unijne (Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Śląskiego) na ten cel. Zainteresowani mieszkańcy domów prywatnych po wpłaceniu kilkuset złotych stali się właścicielami instalacji o znacznej wartości, która pozwala na wymierne oszczędności w ogrzewaniu wody, a w niektórych – zwłaszcza mniejszych budynkach, nawet na centralnym ogrzewaniu. Urząd Miasta czeka na zgodę Urzędu Marszałkowskiego na rozszerzenie projektu, który spotkał się z tak dużym zainteresowań Myszkowian. Pracownicy podchodzą do tego optymistycznie i kontynuują zapisy na listę rezerwową. 

O wykorzystaniu energii słonecznej na budynkach administrowanych przez MSM jeszcze się nie mówi ale w skali kraju coraz częściej sięgamy po niekonwencjonalne źródła energii. Nowoczesność, aczkolwiek wolno i ze sporym wysiłkiem, wkracza także do umysłów zarządców spółdzielni mieszkaniowych.

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa zainstalowała na kilku nowych blokach kolektory słoneczne, które ogrzewają wodę. Mieszkańcy, choć za te mieszkania musieli zapłacić drożej - nie żałują; teraz, co miesiąc będą mniej płacić za ogrzewanie. Wydatek szybko im się zwróci. No i co nie jest bez znaczenia - zadbają o środowisko.

Na dachu jednego z bloków spółdzielnia zainstalowała ponad 140 metrów kwadratowych kolektorów słonecznych. Pobierają energię słoneczną, a zamontowana w piwnicy instalacja przetwarza ją na cieplną. Ta ogrzewa zgromadzone w zbiornikach 6 tysięcy litrów wody. Gdy brakuje słońca automatycznie włącza się tradycyjna instalacja.

Jak wynika z informacji pracowników SM – ciepła woda za cały okres letni, czyli 135 dni słonecznych będzie praktycznie za darmo. Koszt założenia instalacji obciążał mieszkanie kwotą 3450 złotych na starcie, czyli bardzo niewiele. Ten wydatek zwróci się każdemu z lokatorów już po pięciu latach.

Wydaje się, że takie rozwiązanie było by zbawienne zwłaszcza w naszych, myszkowskich warunkach, kiedy to zawsze w okresie letnim, kiedy z powodu upałów, rośnie konieczność zadbania o higienę osobistą, pozbawiani jesteśmy ciepłej wody. Trwa to teraz tylko dni, ale bywały lata, kiedy remont instalacji trwał 2 tygodnie! Gdyby zastosować pomysł z Łomżyńskiej SM, niektóre remonty przebiegałyby niezauważalnie.

Alternatywne źródła energii, choć w Polsce furory jeszcze nie robią, to przynajmniej, powoli zaczynają być dostrzegane. Są ekologiczne i ekonomiczne. Jedyna ich wada - to cena.

Zapytaliśmy prezes MSM Elżbietę czy nasza spółdzielnia planuje jakieś rozwiązania mające na celu szukanie oszczędności w pozyskiwaniu alternatywnych źródeł energii.

- Od dawna szukamy nowych rozwiązań sprzyjających oszczędnościom. Także pomysł zainstalowania kolektorów słonecznych był analizowany przez zarząd, ale mamy świadomość, a dowodzi tego poziom zadłużenia mieszkańców, że na obecną chwilę, ani spółdzielnia, ani mieszkańcy nie są w stanie udźwignąć ciężaru tej inwestycji. Ale nie popadamy w apatię z tego powodu, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że tego rodzaju technologie z czasem będą tańsze i to, co na teraz jest nieosiągalne, za kilka lat może stać się codziennością.


14

SIE

2007

17072

razy

czytano

151/432

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.