
msm.jur.pl
Decyzja Zarządu
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
+48 34 313 50 80
Psie problemy
Na naszych trawnikach pojawiły się tabliczki informujące o zakazie wyprowadzania psów. Wbrew oczekiwaniom poskutkowało to tym, że wszędzie, gdzie tabliczek zabrakło, poważnie wzrosła ilość psich odchodów. Szkoda, że miłośnicy zwierząt nie dają namówić się na sprzątanie po swoich pupilach. Nadal psie nieczystości stanowią problem nie tylko na chodnikach, trawnikach, ale, o zgrozo, w piaskownicach. Już samo przebywanie z psami w miejscach zabaw dla dzieci jest zabronione.
Na jednym z zebrań środowiskowych wypłynęła propozycja dodatkowego opodatkowania mieszkańców posiadających psy. Pieniądze uzyskane tą drogą miałyby posłużyć na zakup specjalnych pojemników i foliowych worków na odchody. Każdy właściciel zobowiązany byłby wówczas posprzątać po swoim psie. O opinię na ten temat poprosiliśmy prezes MSM Elżbietę Matysiewicz.
- Rzeczywiście wypłynęła propozycja opodatkowania właścicieli psów, ale nigdy nie przyjęła formy oficjalnego wniosku. Zapewne dobrze się stało, bo Spółdzielnia nie może nakładać podatków na swoich mieszkańców. Może to zrobić i robi Urząd Miasta. To tam wpływają pieniądze od właściciel czworonogów i to właśnie Miasto ma w swoich kompetencjach rozwiązanie problemu psich odchodów. Nadal czekamy na konkretne działania ze strony UM zmierzające w kierunku poprawy sytuacji. Będziemy interweniować w tej sprawie. (..)Postaramy się aby na naszych osiedlach stanęły pojemniki na psie odchody, a właścicieli psów spróbujemy zdyscyplinować by z nich korzystali. Przypominamy też, aby każdy pies na spacerze ze swoim panem był na smyczy, a na pysku miał kaganiec.
Do spółdzielni wpływają skargi na psy ujadające o różnych porach dnia i nocy. Problem nabrzmiewa zwłaszcza w okresie letnim kiedy psy dużo czasu spędzają na spacerach ze swoimi właścicielami lub na balkonach. Co zrobić, aby sobie z tym poradzić?
Artykuł 77 Kodeksu Wykroczeń mówi, że:
Kto nie zachowuje zwykłych (prowadzenie psa w kagańcu, trzymanie na uwięzi) lub nakazanych (ich stosowanie wynika z przepisów prawa lub decyzji administracyjnej, np. szczepienia przeciwko wściekliźnie) środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych lub karze nagany.
Foto: Kontakt z kałem pochodzenia zwierzęcego stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Zwłaszcza małe dzieci, bawiąc się w piasku, narażone są na wielkie niebezpieczeństwo zarażenia się chorobami odzwierzęcymi.
Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.