Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Pijmy wodę prosto z kranu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Pijmy wodę prosto z kranu

Rozmiar tekstu

A

A

A

Akcja promująca picie wody prosto z kranu zatacza coraz szersze kręgi. W Krakowie opracowano specjalny program zakładający całoroczną promocję nawyku picia takiej wody. Walory edukacyjne akcji są ogromne; Mieszkańcy i turyści dowiadują się o zaletach „kranówki” i pozbywają się uprzedzeń co do jej jakości. Obalane są mity, jakoby w wodzie nieprzegotowanej znajdowały się groźne dla życia bakterie i uświadamia się, że woda twarda, mimo iż jest uciążliwa dla urządzeń gospodarstwa domowego, to dla zdrowia jest lepsza od tej zmiękczonej.
Krakowska akcja udowadnia, że wodę kranową można pić bez przegotowania, ponieważ jest czysta bakteriologicznie, więc jej gotowanie jest niepotrzebne. Wysoka temperatura zabija jedynie mikroorganizmy, a te już wcześniej zostały usunięte w procesie uzdatniania. Woda w krakowskich kranach jest czysta i zdrowa, a dodatkowo posiada niemałe ilości minerałów (ponad 300 mg składników mineralnych w litrze). Do tego nie różni się od tej, kupowanej w plastikowej butelce więc po co płacić? No, może za bąbelki.

Czy nasza woda spełnia warunki umożliwiające bezpośrednie spożycie zapytaliśmy u źródła czyli w myszkowskich Wodociągach. Tu dowiedzieliśmy się, że na potrzeby zaopatrzenia mieszkańców Myszkowa woda wydobywana jest w pięciu ujęciach z siedmiu studni głębinowych, z których najnowsza na ujęciu przy ulicy Wyszyńskiego, ma aż 140 m głębokości.  

- Woda wydobywana jest z wodonośnych warstw skały dolomitowo-wapiennej triasu środkowego i dolnego - mówi Ryszard Karcz zajmujący się w wodociągach zagadnieniami dotyczącymi jakości wody. - Hydrogeologicznie jest to Główny Zbiornik Wód Podziemnych Lubliniec-Myszków, z którego korzystają także mieszkańcy Tarnowskich Gór, Woźnik, Rzeniszowa Koziegłów, Siewierza i Zawiercia. Jest to woda znajdująca się w najwyższej klasie czystości określanej jako Ia – Ib, co oznacza, że „nie wymaga lub wymaga tylko nieznacznego uzdatniania”. Jest to ta sama woda, którą ujmują i butelkują okoliczni producenci wód stołowych. 

Najważniejsze walony naszej wody to wysoka zawartość wapnia i magnezu - pierwiastków niezbędnych dla zdrowia kości, zębów i mięśni. Wapń i magnez mają też pozytywny wpływ na zachowania systemu nerwowego i regulację pracy serca; relacja jonów wapnia do magnezu zbliżona jest do stosunku 2:1 optymalnego dla ludzkiego zdrowia. W naszej wodzie jest bardzo niska zawartość chlorków i sodu – składników soli, do której ograniczenia namawiają kardiolodzy i dietetycy. Jest wolna od zanieczyszczeń metalami ciężkimi i pestycydami i co równie ważne - jest czysta bakteriologicznie i nie wymaga stosowania procesów dezynfekcji.

- To, czy taka opisana wyżej woda płynie z naszego kranu zależy od stanu instalacji, także tej wewnętrznej. Należy także pamiętać, aby zimną wodę odkręcić, trochę jej spuścić i dopiero nalać do szklanki. Jest to szczególnie ważne wcześnie rano i późno w nocy, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, gdy przepływ wody jest mniejszy - dodaje Ryszard Karcz.
Na obecną, wysoką jakość wody pitnej złożyły się wieloletnie, kosztowne inwestycje mające na celu spełnienie wymagań jakościowych narzuconych nam po przystąpieniu do Wspólnoty. Starania te  zaowocowały tym, że w miastach Unii - w tym polskich - woda prosto z kranu jest bezpośrednio podawana w restauracjach, instytucjach publicznych czy szkołach.
Picie wody z kranu jest najtańszym sposobem ugaszenia pragnienia, wystarczy porównać cenę wody z kranu – mniej niż 4zł za 1000 litrów z ceną wody butelkowanej.
Jak widać pice wody prosto z kranu jest nie tylko bezpieczne i zdrowe, to także okazja do sporych oszczędności, jak również krok w stronę ochrony środowiska - plastikowe butelki długo ulegają rozkładowi dlatego wszelkie akcje propagujące picie wody prosto z kranu zasługują na wsparcie.

Informację o jakości wody pitnej dostarczanej przez wodociągi myszkowskie można także znaleźć na stronie internatowej zakładu http://www.zwik-myszkow.pl/ w zakładce „jakość wody” a o zbiorniku wód podziemnych w zakładce „hydrogeologia”.


24

LUT

2015

351871

razy

czytano

117/435

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.