Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Segregacja nierealna?

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Segregacja nierealna?

Rozmiar tekstu

A

A

A

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych SANiKO Sp. z o.o. i MPGK Zabrze — A.S.A. przedłożyło mieszkańcom zasobów MSM ulotkę informującą, jak należy segregować śmieci. Już na wstępie wydaje się, że autorzy lwią cześć pracy sortowniczej zrzucają na mieszkańców; i tak w niebieskim worku przeznaczonym na odpady papierowe mogą znaleźć się takowe, ale w żadnym razie nie mogą to być kartony po mleku, worki po cemencie, fotografie ani papier powlekany folią, czy chociaż mokry bądź utłuszczony. Niebieski worek przyjmie tylko opakowania z papieru lub tektury, gazety i czasopisma (co zrobić, jeśli czasopismo jest powlekane folią, albo utłuści się od brudnych rączek malucha czytającego świerszczyk – o tym w dalszej części), katalogi, foldery, książki, zeszyty itp. Mało tego. Przed wrzuceniem papieru do worka „zaleca się usunięcie wszystkich zszywek, klamerek oraz innych elementów metalowych lub plastikowych.”

Pojemnik żółty, a więc plastik. Jeśli ktoś myśli, że wie co ma wrzucać to pewnie jest w błędzie. Bo czy  się spodziewamy, że do żółtego pojemnika nie wolno mu wrzucić plastikowych przecież butelek po olejach spożywczych, skrzynek po napojach, czy szczoteczki do zębów lub woreczków foliowych po kaszy lub ryżu?

Pojemnik zielony to odbiornik szkła. Jednak nie może to być szkło stołowe-żaroodporne (zapewne, jak zakładają autorzy ulotki, każdy wie który stłuczony kubeczek, talerzyk czy garnek jest właśnie taki), zniczy też nie wolno, chyba, że wydłubiemy resztki zalegającego wosku. Szkło kryształowe, zbrojone, fajans, porcelana, szyby samochodowe, lustra, witraże, termometry i szkła reflektorów też odpadają. Pozostają nam słoiki i butelki bez zakrętek, szklane opakowania po kosmetykach i butelki po alkoholu – też bez zakrętek.

Pojemnik brązowy – odpady biodegradowalne spożywcze i kuchenne suche. I tutaj więcej nie można niż można! A więc absolutnie żadnych resztek żywności i odpadów płynnych tj., mleko, kefir, zupy, kompoty, sosy, oleje zlewki. Żadnych fusów z kawy czy herbaty. Żadnych ryb, kości, mięsa i wędlin. Wolno tylko suche resztki żywności, suche odpady kuchenne z przygotowania posiłków, resztki jedzenia, owoców, warzyw, pieczywo, obierki i skorupki jaj.

Wszystkie pozostałe materiały, oraz te, które nie znalazły się w wyżej wymienionych pojemnikach, autorzy ulotki zalecają wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Nie wiemy jaki kolor będą miały te pojemniki, ale już teraz ze stuprocentową pewnością możemy powiedzieć, że powinny być największe ze wszystkich i powinno ich być wiele.

Do tej pory każdy mieszkaniec wykonujący większy remont swojego mieszkania bezkarnie wyrzucał gruz czy stare futryny na śmietnik. Teraz nie może tego zrobić bowiem taki rodzaj odpadów nie jest objęty zryczałtowaną opłatą za wywóz.

Odpady po drobnym remoncie. Tu właściciel nieruchomości (MSM) musi zgłosić w SANiKO zapotrzebowanie na kolejny pojemnik. Po jego zapełnieniu zgłasza się gotowość do odbioru lub samodzielnie zawozi do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) na terenie SANiKO. W ramach ryczałtu każdej nieruchomości przysługuje dwukrotny taki wywóz w ciągu roku. Pisząc „nieruchomości” autorzy mają na myśli konkretne gniazdo śmietnikowe obsługujące określoną ilość budynków.

Podobnie jak wyżej wygląda wywóz odpadów zielonych.

Odpady wielkogabarytowe jak wersalki, fotele i inne meble oraz zużyty sprzęt elektroniczny właściciel nieruchomości będzie mógł oddać do okresowych punktów zbiórki tych odpadów w terminach i miejscach określonych przez Gminę lub dowieźć do PSZOK na terenie SANiKO.

Wydaje się, że tak pomyślana zbiórka odpadów ma małe szansę na skuteczną realizacją. Już pierwsze opinie mieszkańców dowodzą, że stawki za wywóz i oczekiwania firmy, związane z selektywną zbiórką odpadów, jaką mają przeprowadzać mieszkańcy - są nierealne. Pojawiają się też głosy mówiące przekornie, że za tak szczegółowo posegregowane odpady firmy śmieciowe powinny płacić. Ale już na poważnie - wielu zastanawia się czy nie byłoby jednak taniej płacić za śmieci nieposegregowane i wyrzucać wszystko „do jednego wora”? Szkoda pieniędzy, czasu i energii na wypełnianie wygórowanych - zdaniem mieszkańców - wymagań ulotki.  

Jednak da się. Jak przekonuje nas przedstawiciel firmy ASA Tomasz Jasiński, zalecenia zawarte w ulotce oparte są o przepisy i doświadczenia z innych państw europejskich, gdzie tego rodzaju selektywna zbiórka odpadów z powodzeniem funkcjonuje od lat. Tak więc mimo rodzących się wątpliwości musimy sobie poradzić z nową „rzeczywistością śmieciową”.

Lokalizacja punktów zbiórki odpadów komunalnych w zabudowie wielolokalowej MSM.

Lp.

Nazwa Osiedla

Adres punktu zbiórki (ulica i nr budynku)

Przynależne budynki

Liczba punktów zbiórki

1.

Centrum

Strażacka 35

Strażacka 35

1

2.

Centrum

PCK 1

PCK 1

1

3.

Centrum

Kościuszki 28A

Kościuszki 28A

1

4.

Centrum I

11 Listopada 1

11 Listopada 1

1

11 Listopada 3

11 Listopada 5

11 Listopada 9

11 Listopada 11

11 Listopada 13

Wyszyńskiego 6

Wyszyńskiego 8

5.

Spółdzielcza

Spółdzielcza 3

Spółdzielcza 3

1

Spółdzielcza 1

Spółdzielcza 5

6.

Spółdzielcza

Spółdzielcza 4

Spółdzielcza 4

1

Kwiatkowskiego 9

Spółdzielcza 4 A

Spółdzielcza 6 A

Spółdzielcza 6

Kwiatkowskiego 7

7.

Centrum II

11 Listopada 8

11 Listopada 8

1

11 Listopada 10

11 Listopada 12

11 Listopada 14

11 Listopada 20

11 Listopada 22

8.

Centrum II

Wyszyńskiego 16

Wyszyńskiego 16

1

11 Listopada 30 A

Wyszyńskiego 13

Wyszyńskiego 15

Wyszyńskiego 15 A

11 Listopada 24

Wyszyńskiego 12

Wyszyńskiego 18

1 Maja 47

9.

Centrum III

11 Listopada 30

11 Listopada 30

1

11 Listopada 32

11 Listopada 32 A

11 Listopada 32 B

11 Listopada 34

10.

Centrum III

Sikorskiego 22

Sikorskiego 22

1

Sikorskiego 18

Sikorskiego 20

11.

Okolice Liceum Ogólnokształcącego

Sikorskiego 12

Sikorskiego 12

1

Sikorskiego 12A

Sikorskiego 14 A

12.

Wierzchowina I

Sikorskiego 45

Sikorskiego 45

1

Sikorskiego 49 A

Sikorskiego 49 B

Sikorskiego 51 A

Sikorskiego 51 B

Sikorskiego 51 C

13.

Centrum

Kościuszki 68/70

Kościuszki 68/70

1

14.

Wierzchowina I

Sucharskiego 40

Sucharskiego 40

1

Sikorskiego 55 A

Sikorskiego 55 B

Sikorskiego 55 C

Sucharskiego 58

Sucharskiego 60

Sucharskiego 62

15.

Wierzchowina II

Sucharskiego 64

Sucharskiego 64

1

Sucharskiego 52

Sucharskiego 54

Sucharskiego 56

Sucharskiego 66

16.

Wierzchowina II

Sucharskiego 78

Sucharskiego 78

1

Sucharskiego 84

Sucharskiego 86

Sucharskiego 82

Sucharskiego 76

Sucharskiego 74

Sucharskiego 59

Sucharskiego 80

Sucharskiego 68

 

Najbardziej cieszą się producenci i dystrybutorzy pojemników. W niektórych firmach sprzedaż wzrosła 50-krotnie. Najlepiej sprzedają się komunalne pojemniki o pojemności 240 i 360 litrów oraz pojemniki do segregacji wewnętrznej o pojemności od 30 do 50 litrów.

  Wrzesień 2014

22

WRZ

2014

777180

razy

czytano

124/432

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

zdj. archiwalne

Zdjęcie: zdj. archiwalne

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.