Znaczna część zarządców zasobami mieszkaniowymi odchodzi od stosowania podzielników ciepła. W Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej decyzja o ich zainstalowaniu zapadła już w 2012 roku na zebraniach członków. Tam, w skutek głosowania powstała uchwala nakładająca na zarząd obowiązek rozliczania ciepła w dotychczasowy sposób.
Zastosowano najlepsze urządzenia
Nowoczesne podzielniki ciepła to nie tylko wygoda w odczycie zużycia. Podzielniki mają szereg zabezpieczeń przeciw próbom oszukania odczytu. Niemal każda ingerencja mająca na celu zafałszowanie działania, zostanie zapisana w pamięci urządzenia i w odpowiednim momencie przesłana radiem do centrum. Nawet zdjęcie podzielnika bez uszkodzenia plomby (bywają tacy fachowcy) zostanie natychmiast zasygnalizowana w bazie danych.
Ile kosztują te urządzenia?
Nas mieszkańców nic, ponieważ są one w dzierżawie, a więc przez cały okres użytkowania stanowią własność firmy Techem.
Jak długo będą działać?
Certyfikat, a także bateria zastosowana w urządzeniach gwarantuje bezproblemowe działanie przez minimum 10 lat.
Dlaczego zrezygnowano z dotychczasowych podzielników?
Stare podzielniki utraciły dziesięcioletnią homologację i odczyty wykonywane po tym okresie byłyby nieprecyzyjne.
Kto podjął decyzję o rezygnacji z ryczałtu za ciepło?
Tę decyzję podjęli mieszkańcy na zebraniach członkowskich w 2012 roku.
Dlaczego w tym miejscu?
Firma Techem określiła miejsce zainstalowania podzielników, możliwie pośrodku grzejnika na wysokości jednej czwartej od góry. Ma to za zadanie ujednolicenie wszystkich parametrów mających wpływ na odczyt z urządzenia.
Od teraz obecność mieszkańca w lokalu nie jest konieczna, bo sygnał radiowy nadawany przez urządzenie, pozwala na odczyt danych ze znacznej odległości.
Kwiecień 2014