Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Eksmisja – zło konieczne

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Eksmisja – zło konieczne

Rozmiar tekstu

A

A

A

W okresie od 1 listopada do 31 marca nie wolno przeprowadzać eksmisji chyba, że osoba eksmitowana ma zapewniony przez gminę lokal, do którego może nastąpić przekwaterowanie. Wyjątek stanowią tu sprawcy znęcania się nad rodziną  - ci bez względu na porę roku zobowiązani są do opuszczenia lokalu. 

Czym jest eksmisja? 

Eksmisja to wykonanie orzeczenia sądowego, które rozwiązuje stosunek prawny uprawniający do używania lokalu oraz nakazuje jego opróżnienie. Wyrok nakazujący opuszczenie lokalu zawiera orzeczenie czy osoba, której dotyczy, ma prawo do lokalu socjalnego  czy jest tego prawa pozbawiona. Sąd z urzędu bada czy występują przesłanki uprawniające taką osobę do otrzymania lokalu socjalnego; sprawdzany jest przebieg korzystania z opuszczanego lokalu oraz sytuacja materialna i rodzinna. Jeżeli zaistnieją przesłanki uprawniające do przyznania osobie eksmitowanej lokalu socjalnego, to obowiązek jego zapewnienia ciąży na gminie właściwej ze względu na położenie mieszkania podległego eksmisji. 

Jeśli eksmisja dotyczy kobiety w ciąży, osoby małoletniej, niepełnosprawnej lub ubezwłasnowolnionej oraz zamieszkałego z nią opiekuna, sąd musi orzec o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego. Do tej grupy należą również obłożnie chorzy, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, osoby bezrobotne oraz osoby spełniające kryteria określone przez radę gminy.
Nie ma takiego obowiązku w stosunku do wszystkich wymienionych osób, jeśli osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany albo utraciły tytuł prawny do lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego (z wyjątkiem osób, które były uprawnione do używania lokalu na podstawie stosunku prawnego nawiązanego ze spółdzielnią mieszkaniową albo z towarzystwem budownictwa społecznego).

Jeżeli na mocy wyroku sądu eksmitowanemu nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego lub socjalnego, komornik ma obowiązek wystąpić do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania o wyznaczenie tymczasowego lokalu zastępczego. Zwolniony jest z tej okoliczności tylko wówczas, gdy wierzyciel zapewnił takie pomieszczenie. 
Na mocy przepisów procedury cywilnej regulującej egzekucję sądową od dnia 5 lutego 2005 roku obowiązuje generalny zakaz eksmisji na bruk. Jednak przepis §4 art.1046 k.p.c. zobowiązując komornika do wstrzymania egzekucji, jeśli gmina lub wierzyciel nie zapewni pomieszczenia socjalnego, umożliwia jednocześnie - po upływie 6-cio miesięcznego oczekiwania na reakcję gminy lub wierzyciela - eksmisję do noclegowni.
Jak przebiega eksmisja
 Kiedy właściciel lokalu (wierzyciel) posiada już orzeczenie nakazujące opróżnienie lokalu rozpoczyna starania o uzyskanie klauzuli wykonalności. Robi to składając wniosek o jej wydanie do sądu, który wydał orzeczenie. Posiadając orzeczenie z klauzulą wykonalności składa do komornika wniosek  o przeprowadzenie eksmisji. Często z orzeczenia eksmisyjnego nakazującego opuszczenie lokalu nie wynika, czy eksmitowanemu przysługuje prawo do lokalu zamiennego. W takiej sytuacji komornik musi ustalić stan majątkowy, mieszkaniowy i rodzinny eksmitowanego, bo może się okazać, że osoba ta ma tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia albo otrzymał od wierzyciela lokal, w którym może tymczasowo zamieszkać.

Jednak zanim dojdzie do eksmisji komornik zobowiązany wezwać do dobrowolnego opuszczenia zajmowanego lokalu w określonym terminie, a dodatkowo powiadomić eksmitowanego czy gmina lub właściciel lokalu zapewnią mu pomieszczenie, do którego może się przenieść. Dopiero po upływie terminu wyznaczonego przez komornika, może on przystąpić do eksmisji. Jednak i w tym przypadku obowiązują go obostrzenia dotyczące eksmitowanych; obecność  osób niepełnoletnich lub ubezwłasnowolnionych wymusza zaprzestanie czynności eksmisyjnych i zgłoszenie tego faktu w sądzie opiekuńczym.

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest obecnie w posiadaniu 20 orzeczeń sądu o eksmisję, wszystkie z klauzulą wykonalności. Gmina zapewnia zwykle jedno mieszkanie socjalnie rocznie, dlatego tak realne wydaje się wykwaterowywanie do noclegowni.


 Listopad 2013

14

LIS

2013

758463

razy

czytano

147/436

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.