Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Na Walnym

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Na Walnym

Rozmiar tekstu

A

A

A

Niektórzy lokatorzy ze zdziwieniem przyjęli do wiadomości, że podzielniki ciepła wciąż znajdują zastosowanie w zasobach MSM i to za ich pomocą przez najbliższe lata będziemy rozliczać ciepło. Decyzja na ten temat zapadła już rok temu i to w atmosferze gorącej dyskusji, która teraz przybrała podobny obrót, ale tym razem na Walne Zgromadzenie Członków Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przybyło więcej przeciwników tego rozwiązania. Niestety. Decyzja zamykająca sprawę jest nieodwołalna.

Tematy dominujące na zebraniach to oczywiście stawki opłat za wywóz śmieci, remonty, sprawozdania i wolne wnioski mieszkańców. Omawiano stan trwających prac remontowych i zamierzenia na najbliższy okres. Odebrano sprawozdania z działalności władz Spółdzielni i Rady Nadzorczej. Podjęto uchwały w sprawach wykluczeń z grona członków spółdzielczej wspólnoty i zobowiązania realizacji zadań nakreślonych w wolnych wnioskach mieszkańców. Przekazano mieszkańcom pierwsze, jeszcze ogólne, informacje na temat obsługi naszych osiedli przez firmy wywożące śmieci, które wygrały przetarg na tę usługę w gminie.

Wśród wolnych wniosków najwięcej miejsca zajmowały problemy związane ze stanem dróg osiedlowych - tych należących do MSM i gminnych. Poza tym podtopienia i pokrewne tematy związane z dynamicznymi w ostatnim okresie warunkami pogodowymi. Mieszkańcy notorycznie skarżyli się na niewystarczającą ilość miejsc do parkowania i skandaliczne zachowania kierowców, którzy egoistycznie podchodzą do tej kwestii utrudniając normalne funkcjonowanie mieszkańcom osiedli.

Nie obyło się bez skarg na właścicieli psów niesprzątających po swoich czworonogach. Wśród wniosków mieszkańców znalazły się prośby o walkę z tym procederem.

Warto być członkiem

Po raz kolejny okazało się, że posiadanie członkowstwa jest ważne; były przypadki, że na zebranie przybyła osoba bez tego statusu, zaś posiadacz członkostwa pozostawał w domu.

Warunkiem członkostwa w spółdzielni jest nabycie prawa do danego lokalu, złożenie deklaracji oraz uiszczenie wpisowego i udziału członkowskiego. Wpisowe według Statutu MSM § 14 ust.2  jest równe 1/4 minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Udział członkowski to 20% najniższego wynagrodzenia (Statut MSM § 14 ust.3). Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 30.03.2004 roku, osoba nabywająca mieszkanie na rynku wtórnym może zdecydować czy chce przystąpić do spółdzielni mieszkaniowej, czy nie. Decydująca o nabyciu prawa do mieszkania jest umowa notarialna, a nie decyzja spółdzielni o przyjęciu w poczet członków. Osoby, które mieszkają w zasobach spółdzielni a nie są jej członkami, w myśl art. 4 ust.6 pkt 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych płacą wyższe składki na fundusz remontowy oraz nieco wyższe stawki opłat eksploatacyjnych (art. 4 ust 1), ponieważ nie korzystają oni z pożytków wypracowanych przez spółdzielnię w drodze wynajmu terenów, lokali, powierzchni reklamowych, czy wpływów z tytułu różnego rodzaju służebności na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Zgromadzonych w ten sposób pieniędzy „lokatorzy-członkowie” nie otrzymują do ręki; spółdzielnia pomniejsza o te kwoty opłatę za eksploatację lokalu. Obowiązkiem „nie członków”, podobnie jak pozostałych mieszkańców, jest finansowanie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnych, czyli budynków i gruntu, kosztów utrzymania porządku i pracowników administracyjnych. Ponieważ spółdzielnia jest typową osobą korporacyjną prawo decydowania o podstawowych kierunkach jej działalności należy tylko do członków podejmujących kluczowe decyzje na Walnym Zgromadzeniu.

Czerwiec 2013

24

CZE

2013

302287

razy

czytano

152/428

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.