Wielu właścicieli psów doskonale zdaje sobie sprawę, że nie sprzątając po swoich czworonogach postępują niewłaściwie. Mimo to, co kilka metrów na chodnikach i w najmniej spodziewanym miejscu, w tym piaskownicach (!) na trawnikach i skwerach - można natknąć się na kupę.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek ustalenia indywidualnych zasad, a więc to, czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe czy nie, zależy od stosownej uchwały rady gminy. W Myszkowie obowiązuje obecnie Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Myszków (Rozdział 6 §11 punkt 9), w którym czytamy: Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Odchody należy umieszczać w oznaczonych pojemnikach, koszach ulicznych lub pojemnikach na niesegregowane odpady komunalne. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych korzystających z psów przewodników oraz osób niepełnosprawnych korzystających z psów Opiekunów. Jak widać przywołany punkt dość dokładnie definiuje co należy zrobić z kupą psa i tłumaczenie, że w okolicy nie ma specjalnych mopsików nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością. Jednak sankcji za łamanie postanowień Regulaminu nie umieszczono. W Warszawie uchwałą Rady Miasta zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. wprowadzono podatek od posiadania psów, a dodatkowo ustalono wysokość kar za łamanie przepisów o czystości – mandat od 50 do 200 zł. We Włocławku kara może sięgać nawet 500 zł! Jak informuje nas komendant Straży Miejskiej Sławomir Pabiasz - zarówno art. 10 ust 2a jak i art. 10 ust 1 ustawy z 13 września 1996 r. w powiązaniu z Regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie upoważniają strażników miejskich do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Kwota mandatu może wynosić od 20 do 500 zł.
- W roku 2013 przeprowadzaliśmy akcje ukierunkowane na właścicieli psów niesprzątających po swoich pupilach. W trakcie akcji kilkanaście osób zostało ukaranych mandatami karnymi jak również niektórzy zostali pouczeni (tylko w przypadku, gdy strażnicy nie mieli pewności, co do sprawcy). Dodatkowo w trakcie akcji strażnicy byli wyposażeni w zestawy do sprzątania po psach, które rozdawali osobom spacerującym ze swoimi pupilami – mówi Sł. Pabiasz.
Jeśli przyjąć, że pies robi średnio dwie kupy dziennie, ważące razem około pół kilograma, rocznie, jeden produkuje 182 kg odchodów. W każdym z naszych bloków mieszka średnio 10 psów. Łatwo wyliczyć, że przy 74 budynkach mamy rocznie 135 ton psich odchodów, z których tylko mała część ląduje w przeznaczonych do tego celu pojemnikach.
Problem psich nieczystości w wielu miastach stał się jednym z priorytetowych zadań dotyczących higieny. I słusznie, bo psie kupy to realne zagrożenie. Najbardziej narażone są małe dzieci, które mając kontakt z nieczystościami bardzo łatwo mogą zarazić się niezwykle groźną chorobą – toksokarozą, która bardzo szybko wyniszcza młody organizm.
Drugą, nie mniej istotną sprawą jest bezpieczeństwo mieszkańców. Z tego samego rozdziału (6 §11 punkt3) Regulaminu dowiadujemy się, że Na tereny przeznaczone do wspólnego użytku psy należy wyprowadzać na smyczy, a agresywne dodatkowo w kagańcach. I ten zapis nie znajduje zastosowania; Osoba prowadząca potężnego, z natury agresywnego i często niespokojnego psa bez kagańca to dość powszechny widok. Gorzej, kiedy pies prowadzony jest przez małoletnich lub wątłą osobę, która nie może poskromić krnąbrności swojego pupila.
Funkcjonujący na terenie zasobów MSM Regulamin Porządku Domowego również posiada zapisy dotyczące zachowania czystości i bezpieczeństwa. Jest dostępny na naszej stronie internetowej (www.msm.jur.pl) w zakładce „akty prawne”. W paragrafie 15 znajdują się wytyczne, zgodnie z którymi powinni postępować właściciele czworonogów. Niestety, mimo częstego przywoływania tych przepisów na łamach naszej Gazety poprawy nie widać.
Wrzesień 2014