Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Kto nie lubi kotów?

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Kto nie lubi kotów?

Rozmiar tekstu

A

A

A

Już niejednokrotnie pisaliśmy o sąsiedzkich konfliktach, których przyczyną jest dokarmianie dzikich kotów. Ta sprawa powraca w dyskusjach pomiędzy lokatorami, a także we wnioskach i skargach pisanych do zarządców nieruchomości w całym kraju. Administratorzy szukają sposobów aby pogodzić zwaśnione strony bez narażenia kogokolwiek na przykrości. Jednak to nie takie proste.  

Koty, podobnie jak inne zwierzęta przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Co jakiś czas media informują o pojawianiu się objawów chorób zwierzęcych u ludzi. Ich skutki bywają katastrofalne. Nic więc dziwnego, że część mieszkańców widząc koty w okolicach miejsc zabaw dzieci, wyraża stanowczy protest. Nie pomagają tłumaczenia, że zwierzętom należy pomagać, że dzięki kotom nie ma w okolicy myszy. Argumentacji tej przeciwstawiany jest wszechobecny smród kocich odchodów rozchodzący się od piwnic po dach. Przeciwnicy obecności kotów twierdzą też, że pojawienie się w wielu blokach szczurów jest spowodowane właśnie dokarmianiem, a więc zaleganiem w wielu miejscach jedzenia, którym pożywiają się również szczury. Pootwierane zimą okienka piwniczne, a często nawet celowo powybijane szyby, to też efekt działania miłośników kotów pragnących ułatwić zwierzętom dostęp do piwnicznych pomieszczeń. 

Nie udało nam się porozmawiać z nikim, kto dokarmia koty, zaś skądinąd wiemy, że niektóre organizacje przeznaczają na ten cel konkretne kwoty. Może warto zwrócić się do nich o pieniądze na karmę i o patronat. Zdecydowanie lepiej będzie dla wszystkich, jeśli akcja dokarmiania przybierze formalny charakter, gdzie zamiast przypadkowego wykładania resztek pokarmu, będzie się wysypywać w określone miejsca specjalną karmę. Niektórzy mieszkańcy posuwają się obecnie do wyrzucania z okien nawet dużej ilości resztek obiadowych usprawiedliwiając swoje postępowanie troską o zwierzęta. To niedopuszczalne! Takie działanie jest przyczyną rosnącej liczby nieproszonych gości, którzy znajdują też przytulisko w skleconych byle gdzie i byle jak domkach dla kotów. Domki te, zbudowane z odpadowych elementów budowlanych, pojawiły się na jednym z osiedli. To podobno rozwiązanie tymczasowe. Jakie są plany docelowe nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że są to „konstrukcje” samowolne, nielegalne i nie mające nic wspólnego z troską o dobrostan kotów.

Ustawa o Ochronie Zwierząt z dniem 1 stycznia 2012 nałożyła na gminy obowiązek opieki nad wolno żyjącymi kotami. W Myszkowie odpowiedzialnością za to zadanie obarczono Straż Miejską. Jako przykład sposobu wypełniania zapisów Ustawy można podać osiedle przy ulicy 11Listopada. Tu Miasto podpisało umowę z dwiema karmicielkami kotów. Obie panie doraźnie otrzymują z urzędu karmę, ale często z własnych funduszy dokupują brakujące ilości. Akcja dokarmiania pod patronatem miasta i fundacji Do Serca Przytul Psa ma charakter przemyślanego działania opartego o przepisy prawa i doświadczenie Fundacji. Od początku roku ze 100 żyjących na tym terenie kotów wysterylizowano około 50. Każdy zabieg sfinansował urząd miasta. Przy właściwym przeprowadzeniu akcji można mieć nadzieję, że populacja kotów zostanie utrzymana w rozsądnych granicach, a miejsca ich bytowania nie będą zakłócać normalnego funkcjonowania osiedli.

- Koty są integralnym składnikiem osiedlowego ekosystemu – twierdzi Patrycja Góra ze Straży Miejskiej - ich występowanie stanowi konieczny warunek utrzymania równowagi w środowisku. To dzięki nim nasze osiedla wolne są od nadmiernych ilości gryzoni. 

Czerwiec 2013

Z drugiej strony…

Interesujące wnioski opublikowali lekarze psychiatrzy z University of Maryland School of Medicine w Stanach Zjednoczonych. Z ich badań wynika, że kobiety posiadające kota są bardziej skłonne do samobójstw niż osoby pozbawione zamiłowania do futrzanych czworonogów. Jedną z przyczyn podanych przez naukowców jest możliwość zakażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii, wywołującym toksoplazmozę. Badania wykazały, że toksoplazmoza może powodować zaburzenia układu nerwowego. Przebadano 45 tysięcy posiadaczek kotów. Wyniki były zatrważające bowiem nawet jedna trzecia badanych może być zakażona pasożytem, który czai się w komórkach mięśni lub mózgu nie wywołując przez lata żadnych objawów. Zakażenie toksoplazmozą jest bardzo łatwe, a jej nosicielami często bywają koty.

10

CZE

2013

373065

razy

czytano

161/432

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.