Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Przeglądy instalacji gazowej zakończone

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Przeglądy instalacji gazowej zakończone

Rozmiar tekstu

A

A

A

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak ważną rzeczą jest szczelność instalacji gazowej. Jej coroczną kontrolę wymusza Prawo Budowlane, którego zapisy jednoznacznie precyzują zakres prac wykonywanych przez administratora nieruchomości i specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami wyposażonego we właściwie skalibrowane urządzenie wykrywające nieszczelności.

W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych zakres kontroli obejmuje wszystkie elementy od kurka głównego (dotyczy także sprawdzenie stanu technicznej sprawności pomieszczenia kurka głównego  jeżeli kurki nie zostały jeszcze wyniesione na zewnątrz budynku) do odgałęzień indywidualnych; gazomierzy, urządzeń gazowych jak kuchnie, piecyki itp. Sprawdzana jest armatura, szczelność rur i kształtek, sprawność połączeń gwintowanych, spawanych, lutowanych i mechanicznych. Równolegle z kontrolą instalacji gazowej powinna być przeprowadzona kontrola sprawności kanałów wentylacyjnych wykonana przez wyspecjalizowanych pracowników służb kominiarskich.

W zasobach MSM takie kontrole zakończono już w pierwszej połowie roku. Ich efekty są zadowalające, bo na blisko 2800 mieszkań, tylko w kilkunastu stwierdzono drobne nieszczelności, które natychmiast zostały naprawione. Na pochwałę zasługują mieszkańcy, którzy mimo planowanej nieobecności udostępnili swoje lokale kontrolerom zostawiając klucze sąsiadom. Niestety wielu lekceważy powagę sytuacji i mimo wielokrotnych wizyt pracowników, uniemożliwiają przeprowadzenie oględzin instalacji. Bywały przypadki stwierdzonej obecności mieszkańców a mimo to drzwi, przed kontrolerami stanu szczelności instalacji gazowej, pozostały zamknięte. 

- Właściciel mieszkania, który uniemożliwia przeprowadzenie przeglądu w terminie ustalonym przez administrację, będzie musiał później za niego zapłacić. W ostateczności, w trosce o bezpieczeństwo ogółu, będziemy zmuszeni odciąć gaz od takiego mieszkania. Nie widzimy innego wyjścia, aby skłonić mieszkańców do zadbania o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo sąsiadów – mówi prezes MSM Elżbieta Matysiewicz.

Czerwiec 2013

Korzystaj z gazu bezpiecznie

Instalacja gazowa w naszym mieszkaniu jest jedną z tych instalacji o której w sposób szczególny musi myśleć zarówno pracownik administracji jak i sam jej użytkownik - lokator. Jej właściwy stan gwarantuje bezpieczną eksploatację w czasie której musimy przestrzegać 10 podstawowych przykazań gazowych:
1. Nigdy nie przerabiaj samodzielnie instalacji w swoim mieszkaniu. Została ona tak zaprojektowana, by mogły być spełnione ściśle określone wymagania jak np.: 
* musi być prowadzona bezwzględnie po wierzchu, co umożliwi jej okresową kontrolę i konserwację, 
* zawór odcinający dopływ gazu musi znajdować się w miejscu widocznym i dostępnym, 
* musi być prawidłowo usytuowana w stosunku do instalacji elektrycznej (punkty iskrowe), 
* musi być prawidłowo usytuowana względem otworów okiennych i drzwiowych, w obrębie których pojawiają się przeciągi, mogące powodować gaśnięcie płomienia palnika. 
2. Przed zapaleniem gazu sprawdź, czy kurki są domknięte. Jeśli nie domknij je, przewietrz pomieszczenie i dopiero potem zapal gaz. Zapalaj zawsze zapałką, zanim odkręcisz kurek, szczególnie przy odpalaniu piekarnika. 
3. Gdy gotujesz, zaglądaj od czasu do czasu do zapalonych palników (dotyczy również nowoczesnych kuchni z zabezpieczeniami). Zanim położysz się spać sprawdź, czy wyłączyłeś kuchenkę i piecyk. Tak samo gdy wychodzimy z domu. 
4. Sprawdź, czy potrafisz szybko znaleźć i zakręcić zawór gazowy i przy kuchence, piecyku i liczniku. Musisz umieć odpowiednio się zachować w razie awarii. 
5. Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni, zakręć zawór główny gazu. 
6. Nie zaklejaj kratek wentylacyjnych. Sprawdzaj regularnie, czy wentylacja działa. Gdy jest sprawna, uchroni cię przed wybuchem przy małym wycieku gazu, a także przed najgroźniejszym gazem - czadem, czyli tlenkiem węgla. 
7. Kup najbezpieczniejszą kuchenkę i piecyk, na jakie cię stać. Kup detektor, zwłaszcza, jeśli z gazu korzystają osoby starsze i chore, które mogą zasłabnąć albo zapomnieć o gazie. 
8. Przynajmniej raz w roku twój administrator zobowiązany jest zrobić przegląd instalacji i urządzeń gazowych w twoim mieszkaniu. Nieustępliwie żądaj od administracji kontroli w całym budynku. 
9. Jeśli poczujesz gaz na klatce schodowej lub w piwnicy, natychmiast dzwoń po pogotowie gazowe. 
10. Jeśli czujesz gaz, nie zapalaj światła czy zapałki, od razu otwórz okno i zakręć zawór gazu.

                                                                                                         Czerwiec 2013

10

CZE

2013

339341

razy

czytano

161/433

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.