Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Muzyka w nich została

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Muzyka w nich została

Rozmiar tekstu

A

A

A

W ostatnim numerze sporo miejsca poświęciliśmy okolicznościom powstania i aktywności MSM w różnych sferach życia mieszkańców, zaś dziś skupimy się przez chwilę nad artystyczną częścią działalności społeczno-wychowawczej, jaką nasza spółdzielnia prowadzi od początki jej istnienia. 

Kółko muzyczne za okres największych sukcesów może uważać lata dziewięćdziesiąte i początek nowego wieku, co nie znaczy, że wcześniej była tu muzyczna pustynia. To właśnie Świetlica MSM była kolebką narodzin i rozwoju wielu zespołów muzycznych, z których chyba najwięcej osiągnęła w latach siedemdziesiątych mająca u nas swą bazę grupa „Światowity”. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Świetlica triumfowała w konkursach plastycznych. To właśnie wówczas pod czujnym okiem instruktora p. Barbary Dyrdy zdobywano nagrody na wszystkich kontynentach świata, a prace naszych wychowanków do dziś przechowywane są jak cenne pamiątki.

Miło też wspomnieć, że wielu dawnych słuchaczy Kółka Muzycznego nadal para się muzyką, której bakcyl połknęli w Świetlicy. Wielu też rozwijało swoje umiejętności korzystając opieki naszych instruktorów; Niektórzy ukończyli studia muzyczne i są teraz znakomitymi instrumentalistami, inni rozwijają swą pasję w różnych projektach poza naszym miastem jak na przykład Damian Łaszek, grający w formacji PuzzleBand złożonej z absolwentów artystycznych szkół Krakowa, a wykonującej covery, czyli najbardziej popularne utwory, które odcisnęły swe piętno na wielu twórcach współczesnej muzyki rozrywkowej(www.puzzleband.pl).Obsługują imprezy okolicznościowe, nagrywają, koncertują. O Damianie pisaliśmy już wielokrotnie przy okazji jego sukcesów w telewizyjnym show „Jaka To Melodia” i zapewne nie raz jeszcze będziemy, bowiem już 9 października TVP wyemitowała kolejny program z jego udziałem.

Są i tacy, którzy spełniają się jako soliści w zespołach oferujących muzykę komercyjną. Tych najłatwiej spotkać na imprezach organizowanych przez osoby prywatne, ale także na festynach i uroczystościach firmowanych przez miasto i stowarzyszenia działające na naszym terenie. Niedawno Stowarzyszenie Podlas zorganizowało przegląd zespołów disco polo, wśród których byli nasi dawni wychowankowie.

Ale jest też ktoś, o kim można powiedzieć, że robi niemal światową karierę. To Karolina Pacan. Czy ktoś przypomina sobie tę niewysoką dziewczynę, zawsze charakterystycznie ubraną w glany, ramoneskę i czarne dodatki czasem z ćwiekami na nadgarstkach?  To ona. Po ukończeniu szkoły średniej, jak każdy młody człowiek próbowała znaleźć swoje miejsce w dorosłym życiu. Zawsze chciała śpiewać, ale praca jaką zaoferował jej nasz region uniemożliwiała jakikolwiek rozwój artystyczny. Dlatego w geście protestu porzuciła Myszków i wyjechała do Irlandii. Tam już po roku dołączyła do swojego pierwszego zespołu wykonującego rock gotycki. W miarę czasu jej pozycja rosła, aż w końcu Wróżka (to jej artystyczny pseudonim z czasów szkolnych) stała się w środowisku osobą ważną. Dołączyła do belgijskiego Skeptical Minds, gdzie znalazła swą przystań muzyczną na dłużej. Jako doświadczona artystka śpiewa obecnie na większości światowych festiwali muzyki rock gotyckiej; w Europie, Ameryce,  a nawet w Japonii. W repertuarze grupy są, co sprawia nam najwięcej przyjemności, utwory, które powstawały w zaciszu naszej Świetlicy i prezentowane były na organizowanych tam uroczystościach.

A teraz o samym zespole Karoliny.

Skeptical Minds powstał w 2002 roku i przez pierwsze 2 lata budował swój repertuar by w 2004 roku zaprezentować się publicznie i od razu podbić serca młodej belgijskiej publiczności. Największy atut zespołu to melodyjny głos żeński, electro-industrialna muzyka i metalowe riffy, które tak porywają miłośników ostrego grania. Sukces mierzony był wówczas miarą 30 koncertów w ciągu pierwszego roku istnienia. Następne lata to pasmo wzlotów skutkujące nagraniami kilku płyt, setkami koncertów i atrakcyjnymi umowami dystrybucyjnymi z firmami z USA, Kanady i Meksyku. Warto zauważyć, że członkowie zespołu to przedstawiciele różnych narodowości:
Karolina Pacan z Polski - wokal , Michel Stiakakis z Grecji – gitara, Gabriel De Nizza z Włoch - perkusja, sample, Patrice Brugneaux z Francji – bas i Thomas Dewandre z Belgii – wiolonczela

Zapytaliśmy Karolinę o plany na przyszłość.
-  Ściśle powiązane z są muzyką. Poza nowa płytą Skeptical Minds, pracuje nad muzyką symfoniczną. Mam nadzieje skoczyć w ciągu roku pisać cały materiał. To będą moje kompozycje, które postaram się prędko wydać.

Jak wspomina Świetlicę?
- Bardzo miło wspominam ludzi, jak i zajęcia wokalne. Dużo mnie one nauczyły, a przede wszystkim tam nauczyłam się walczyć o swoje marzenia. I jeszcze raz walczyć. 

W tym roku Skeptical Minds obchodzi swoje 10-te urodziny, które celebrować będą podczas Belgijskiego festiwalu '' Metal Female Voices Fest''. Miłośników gatunku zapraszamy na stronę zespołu:  http://www.skepticalminds.com,  Myspace: http://www.myspace.com/skepticalminds

Październik 2012

02

PAŹ

2012

375522

razy

czytano

186/432

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.