Rośnie lawinowo dług niezapłaconych czynszów wśród właścicieli mieszkań z wyodrębnioną własnością.
Po wielkim boomie spowodowanym wejściem w życie przepisów uwłaszczeniowych następuje weryfikacja samego pomysłu powstania tej spornej Ustawy. Mieszkańcy, aby zdobyć mieszkanie za przysłowiową złotówkę, spłacali całe zadłużenie i gremialnie domagali się wyodrębnionej własności. W Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w ten sposób zakupiono prawie 600 mieszkań. Już wtedy było wiadomo, o czym niejednokrotnie pisaliśmy, że spółdzielcze prawo własnościowe jest dla niektórych bardziej korzystne niż własność - mamy teraz tego dowody; mieszkańcy lokali własnościowych i lokali z wyodrębnioną własnością, w przypadku dużych zaległości czynszowych są tak samo narażeni na eksmisję jak inni z tą różnicą, że sądy chętnie taką eksmisję orzekają, ponieważ w tym przypadku nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego, a Miasto nie ma obowiązku zapewnienia lokali zamiennych.
Zgodnie z Ustawą o Spółdzielczości Mieszkaniowej, Ustawą o Własności Lokali oraz & 105
Statutu Spółdzielni:
& 105
„Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo poprzez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, Zarząd Spółdzielni na wniosek większości właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości .Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.”
Abo zapobiec bezdomności ustawodawca wprowadza rozwiązanie lokalu tymczasowego, który należny jest wszystkim eksmitowanym. Jednak taki lokal może być udostępniony na czas ściśle określony.
Pomieszczenie tymczasowe powinno:
1) posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem;
2) posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne;
3) posiadać możliwość ogrzewania;
4) posiadać niezawilgocone przegrody budowlane;
5) zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.
( Rozporządzenie Min. Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005 r. Dz.U. 05.17.155, § 3).
W Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej trwa obecnie proces wykluczania z grona członków spółdzielni osób, które zalegają z opłatami eksploatacyjnymi. To pierwszy krok do eksmisji.