Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Jak obchodzić się z gazem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Jak obchodzić się z gazem

Rozmiar tekstu

A

A

A

Instalacja gazowa w naszym mieszkaniu jest jedną z tych instalacji o której w sposób szczególny musi myśleć zarówno pracownik administracji jak i sam jej użytkownik - lokator. Jej właściwy stan gwarantuje bezpieczną eksploatację w czasie której musimy przestrzegać 10 podstawowych przykazań gazowych:
1. Nigdy nie przerabiaj samodzielnie instalacji w swoim mieszkaniu. Została ona tak zaprojektowana, by mogły być spełnione ściśle określone wymagania jak np.: 
* musi być prowadzona bezwzględnie po wierzchu, co umożliwi jej okresową kontrolę i konserwację, 
* zawór odcinający dopływ gazu musi znajdować się nad kuchenką w miejscu widocznym i dostępnym, 
* musi być prawidłowo usytuowana w stosunku do instalacji elektrycznej (punkty iskrowe), 
* musi być prawidłowo usytuowana względem otworów okiennych i drzwiowych, w obrębie których pojawiają się przeciągi, mogące powodować gaśnięcie płomienia palnika. 
2. Przed zapaleniem gazu sprawdź, czy kurki są domknięte. Jeśli nie domknij je, przewietrz pomieszczenie i dopiero potem zapal gaz. Zapalaj zawsze zapałką, zanim odkręcisz kurek, szczególnie przy odpalaniu piekarnika. 
3. Gdy gotujesz, zaglądaj od czasu do czasu do zapalonych palników. Zanim położysz się spać sprawdź, czy wyłączyłeś kuchenkę i piecyk. Tak samo gdy wychodzimy z domu. 
4. Sprawdź, czy potrafisz szybko znaleźć i zakręcić zawór gazowy i przy kuchence, piecyku i liczniku. Musisz umieć odpowiednio się zachować w razie awarii. 
5. Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni, zakręć zawór główny gazu. 
6. Nie zaklejaj kratek wentylacyjnych. Sprawdzaj regularnie, czy wentylacja działa. Gdy jest sprawna, uchroni cię przed wybuchem przy małym wycieku gazu, a także przed najgroźniejszym gazem - czadem, czyli tlenkiem węgla. 
7. Kup najbezpieczniejszą kuchenkę i piecyk, na jakie cię stać. Kup detektor, zwłaszcza, jeśli z gazu korzystają osoby starsze i chore, które mogą zasłabnąć albo zapomnieć o gazie. 
8. Przynajmniej raz w roku wezwij do domu fachowca, żeby zrobił przegląd instalacji i urządzeń gazowych w twoim mieszkaniu. Nieustępliwie żądaj od administracji kontroli w całym budynku. 
9. Jeśli poczujesz gaz na klatce schodowej lub w piwnicy, natychmiast dzwoń po pogotowie gazowe. 
10. Jeśli czujesz gaz, nie zapalaj światła czy zapałki, od razu otwórz okno i zakręć zawór gazu. 


Sytuacja pożarowa jest zła

Komenda Powiatowa Straży Pożarnej informuje, że na przestrzeni wielu lat utrzymuje się bardzo niekorzystna sytuacja pożarowa w budynkach mieszkalnych. Ze statystyk wynika, że pożary są wynikiem nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego. 

W związku z tym przypomina, że niedopuszczalne jest przechowywanie i korzystanie z butli z gazem płynnym propan-butan w obiektach wyposażonych w instalację gazu ziemnego co wynika z § 157 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690). Fakt występowania w obiekcie oprócz gazu ziemnego, także gazu propan-butan stwarza duże zagrożenie m. In. Ze względu na to, że istniejąca wentylacja w pomieszczeniach nie jest w stanie skutecznie usunąć ulatniającego się gazu, który posiada inne właściwości  fizyczne (propan-butan jest cięższy od powietrza, gaz ziemny lżejszy). Duże zagrożenie powodują również przypadki nielegalnego poboru gazu, jak i podłączanie gazu z butli do urządzeń gazowych bez wcześniejszej wymiany dysz. W związku z powyższym właściciele zasobów mieszkaniowych odpowiedzialni za stan bezpieczeństwa pożarowego w administrowanych przez siebie obiektach – zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 roku „o ochronie przeciwpożarowej” (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229) stwierdzając fakt zagrożenia powodowanego przez lokatorów dokonujących nielegalnego poboru gazu, składowania lub użytkowania butli z gazem propan –butan w mieszkaniach, mogą powiadomić prokuraturę o dokonaniu przestępstwa zgodnie z art. 164 § 1 Kodeksy Karnego. Ponadto winni podać Dio wiadomości mieszkańców informację  o zakazie przechowywania i eksploatacji butli z propanem-butanem w budynkach, w których znajduje się instalacja z gazem ziemnym oraz w pomieszczeniach, gdzie brakuje odpowiedniej wentylacji. Dostawca gazu w przypadku stwierdzenia kradzieży gazu winien niezwłocznie powiadomić policję. 


UWAGA

Niebawem rozpoczynamy przeglądy gazowe. Prosimy mieszkańców o umożliwienie naszym pracownikom przeprowadzenia dokładnych pomiarów szczelności instalacji i urządzeń, w tym o udostępnienie wszystkich miejsc, w których mogą znajdować się zabudowane zawory.

Marzec 2011

07

MAR

2011

580949

razy

czytano

242/428

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.