Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Uwłaszczenie

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Uwłaszczenie

Rozmiar tekstu

A

A

A

31 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Blisko milion lokatorów będzie miał możliwość nabycia własności mieszkania po kosztach budowy lokalu. Zarząd spółdzielni będzie musiał podpisać umowę notarialną w sprawie przeniesienia własności w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku przez członka spółdzielni.

Większość mieszkańców, którzy upatrują dla siebie prezent w postaci mieszkania wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych chwalą ustawę i sekundują jej wprowadzeniu. Zupełnie inaczej podchodzą do tego ci, którzy wykupili swoje lokale na starych zasadach. Często zaciągali wysoki kredyt, bądź wkładali we własne „M” oszczędności całego życia. Obietnice zwrotu pieniędzy, wydają im się bardzo mgliste, bo są obarczone wieloma warunkami, wśród których kondycja danej spółdzielni, a z tym jest zwykle bardzo źle, zajmuje bardzo ważne miejsce. Sugerowane przez ustawę zwracanie pieniędzy w postaci zwolnienia ze składki na fundusz remontowy nie jest zadowalające i dotyczy tylko tych, którzy przekształcili swoje lokale po 23 kwietnia 2001 roku. Tak więc koszty remontów zostaną przerzucone na nowouwłaszczonych i, na co warto zwrócić uwagę, na tych, którzy przekształcili mieszkania przed 2001 rokiem (!). Czy więc wszyscy beneficjenci rządowej rozrzutności cudzych, bo prywatnych pieniędzy spółdzielców – jak o ustawie mówią jej przeciwnicy – będą zachwyceni prezentem?     

Przeciętna polska rodzina mieszkająca w spółdzielczym bloku, często zalega z czynszem i z bieżącymi opłatami. Dopiero kiedy zapłaci długi może składać wniosek o przeniesienie własności.

Uwłaszczając swój lokal, utracimy przywileje jakie daje mieszkanie spółdzielcze. Będzie trzeba płacić wyższy czynsz, bo z dużą dozą pewności należy przypuszczać, że dysponując lokalem wyodrębnionym, nie skorzystamy z ulg wynikających z przynależności do spółdzielni. Do tego dojdzie, wspomniana już, wyższa składka na fundusz remontowy co spowoduje wyraźny wzrost miesięcznych opłat.
Pod znakiem zapytania stanie sposób finansowania remontów poszczególnych budynków. W chwili obecnej zarządy spółdzielni dysponują pulą pieniędzy z funduszu remontowego, dzięki czemu mogą ją dowolnie, w razie naglących potrzeb, wykorzystywać. Po 31 lipca każdy blok z wyodrębnionymi lokalami, będzie musiał czekać, aż „uskłada” kwotę potrzebną do zapłacenia za dotyczące go naprawy.

Ustawodawca tworząc nowy przepis obciążył spółdzielnie kosztami przeprowadzenia całego procesu wyodrębniania mieszkań. Wygląda to tak, że nawet jeden wniosek o uwłaszczenie spowoduje konieczność wyodrębnienia wszystkich mieszkań znajdujących się w kompleksie administracyjnym, do którego należy mieszkanie czekające na uwłaszczenie. W skali naszej spółdzielni obliczono, że owe techniczne koszty przekształceń mogą sięgać trzystu tysięcy złotych. Spółdzielnia, jako twór funkcjonujący na mocy Ustawy o Spółdzielczości będzie musiała podjąć to poważne obciążenie finansowe. Średnio każdy z nas wyjmie z kieszeni dodatkowe 100 zł.

Czy zniechęci nas nadciągająca wizja podatku katastralnego od nieruchomości, które nabędziemy drogą rządowej reformy? Na razie to tylko plany, którymi straszą ekonomiści, ale od jakiegoś czasu rząd, szukający dochodów dla budżetu sygnalizuje zamiar wprowadzenia opodatkowania nieruchomości tak, jak ma to miejsce w większości cywilizowanych krajach świata. Planowane jest wprowadzenie rocznego podatku w wysokości od 0,1 proc za budynki mieszkalne do 2 proc za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za mieszkanie o pow. 60 m kw. o rynkowej wartości 80 tys zł. podatek ten może wynieść do 2000 zł rocznie. To jakby 150 -180 złotych miesięcznie do czynszu. Dla budżetu państwa to czysty zysk, ale czy ten ciężar będą chciały ponieść wszyscy uwłaszczeni?
Innym niebezpieczeństwem, które ustawodawca powinien wziąć pod uwagę jest rysująca się możliwość spekulowania lokalami mieszkalnymi. Może się okazać, że nagle na wolnym rynku pojawi się kilkaset tysięcy uwłaszczonych mieszkań. Co wtedy stanie się z cenami?

Na szczęście jest wybór. Skorzystanie z dobrodziejstw nowej ustawy będzie możliwe nie tylko wówczas, gdy zainteresowany lokator będzie bez długów wobec spółdzielni i złoży wniosek, ale także jeżeli zdecyduje wziąć na siebie plusy i minusy uwłaszczenia. Wtedy  to już po 3 miesiącach stanie się właścicielem swojego lokalu. Zawsze jednak może pozostać istniejący status lub dążyć do wykupu mieszkania na starych zasadach, które obowiązują tylko do końca tego miesiąca.

Lipiec 2007

Przeczytaj też Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze

12

LIP

2007

987531

razy

czytano

394/432

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.