Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@msm.jur.pl

+48 34 313 50 80

Logo serwisu.

Oficjalna strona internetowa

Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zapraszamy do współpracy

Logo serwisu.

Aktualności

Jest coraz zimniej

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Jest coraz zimniej

Rozmiar tekstu

A

A

A

Dlatego w najbliższych dniach rozpocznie się sezon grzewczy. Wraz z nim powrócą problemy z właściwą wentylacją, od której zależy stan ścian w naszych mieszkaniach, nasze zdrowie i problemy (oby nie miały miejsca) związane z zatruciami tlenkiem węgla. Warto już dziś podjąć działania mające na celu ograniczenie skali tych zjawisk. W interesie MSM jest przypomnienie lokatorom o realnych zagrożeniach. Na szczególną uwagę zasługują te lokale, które wyposażone są w piecyki gazowe.

Według przepisów współczynnik przenikania powietrza dla okien nie powinien być mniejszy niż 0,3m3/(m . h . daPa2/3) z tym, że szczelność taka jest zbyt duża i nie gwarantuje dostatecznej ilości powietrza potrzebnej do zapewnienia bezpiecznego, zupełnego spalania paliw w urządzeniach grzewczych. Tutaj na zwrócenie szczególnej uwagi zasługują gazowe grzejniki wody przepływowej starego typu, które są powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym i są przyczyną częstych wypadków zatruć tlenkiem węgla.

ŻEBY BEZPIECZNIE UŻYTKOWAĆ PIECYK GAZOWY (JUNKERS) BEZWZGLĘDNIE NALEŻY:

- SPRAWDZAĆ PIECYK GAZOWY COROCZNIE. PRAWIDŁOWA  ZAWARTOŚĆ TLENKU WĘGLA PIECYKU POWINNA BYĆ POTWIERDZONA POMIAREM PRZEZ SERWISANTA.
- DOPILNOWAĆ, BY PODŁĄCZENIE PIECYKA DO KOMINA BYŁO DOKONANE PRZEZ OSOBĘ POSIADAJĄCĄ UPRAWNIENIA W TYM ZAKRESIE.
- UTRZYMYWAĆ W STANIE DROŻNOŚCI I CZYSTOŚCI KRATKĘ WENTYLACYJNĄ WYWIEWNĄ, W POMIESZCZENIU, W KTÓRYM ZNAJDUJE SIĘ PIECYK.
- ZADBAĆ, BY DRZWI DO POMIESZCZENIA, W DOLNEJ CZĘŚCI, POSIADAŁY OTWÓR  WENTYLACYJNY
- UCHYLAĆ OKNO W POMIESZCZENIU (NA SZCZELINĘ MINIMALNIE 1 CM) NA CZAS UŻYWANIA PIECYKA, POZOSTAWIAJĄC RÓWNIEŻ W TYM CZASIE UCHYLONE DRZWI Z POMIESZCZENIA DO PRZEDPOKOJU.
Wskazane wyżej procedury postępowania podczas eksploatacji piecyków, pomogą uniknąć zatrucia tlenkiem węgla i spalinami.
Z analizy przyczyn zatruć tlenkiem węgla na przestrzeni od roku 2001 do 2008 roku wynika, że w 99,8% przypadków zatruć przyczyną jest wytworzone przez pracujące przewody wentylacyjne podciśnienie w mieszkaniu, spowodowane przez zbyt szczelną stolarkę okienną. Zatem podstawowym sposobem uniknięcia zatrucia jest zastosowanie się do wszystkich zaleceń wynikłych z przeglądu kominiarskiego, który odbywa się co najmniej raz do roku.

Wentylacja

Zadaniem instalacji wentylacyjnej jest dostarczanie niezbędnej ilości powietrza do pomieszczeń mieszkalnych, a w przypadku gdy w mieszaniach zamontowane jest urządzenie grzewcze dostarczania także powietrza niezbędnego do spalania. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie odpowiedniego, bezpośredniego napływu powietrza do mieszkania przez otwory konstrukcyjne budynku (najczęściej okna zewnętrzne).
Do niedawna uważano, że napływ powietrza przez okna jest wystarczający dla prawidłowego funkcjonowania ludzi i urządzeń, podczas gdy wytwarzane dzisiaj okna charakteryzują się bardzo małym współczynnikiem infiltracji powietrza. Ich wysoka szczelność powoduje, że bez intensywnego wietrzenia, nasze mieszkania narażone są na duże zawilgocenie i pojawianie się grzyba.

Szczególny nacisk na wysoką sprawność przewodów wentylacyjnych należy położyć w starym budownictwie, gdzie w fazie projektowania nie uwzględniono zastosowania urządzeń gazowych i instalacji gazowej. W tych budynkach rolę kanałów wentylacyjnych przejęły przewody kominowe. O ich drożność zobowiązane są troszczyć się Zakłady Usług Kominiarskich, które co roku dokonują przeglądu we wszystkich budynkach mieszkalnych.

Coroczne przeglądy instalacji gazowej i wentylacji stanowią integralną część kontroli poziomu bezpieczeństwa lokatorów zamieszkujących osiedla administrowane przez naszą spółdzielnię.

01

PAŹ

2009

701939

razy

czytano

293/428

msm.jur.pl

Logo serwisu.

Galeria zdjęć

Nasze osiedla wyglądają coraz piękniej. Realizacja unijnych projektów pozwalających na kompleksową termomodernizację budynków dobiega końca. Niebawem wszystkie nasze zasoby zyskają na energooszczędności i otrzymają nowy, bardziej atrakcyjny wygląd.

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Logo serwisu.

Ukryj moduł.